ویتامین ها و مواد معدنی مهم در تغذیه طیور
    
تعداد بازدید: 1139
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/9/2
منبع : درون سازمانی

مهمترین عامل برای دستیابی به بهترین سطح عملکرد و بهداشت در طیور، استفاده از یک جیره بالانس می باشد. یکی از عمده مشکلات گله های طیور، بالانس نبودن جیره غذایی و در پی آن کمبود مواد معدنی و ویتامین هاست(تهیه مکمل های ویتامینه نوانیکباری نیک). ویتامین ها و مواد معدنی (تهیه مکمل های معدنی نوانیک – باری نیک). از مهمترین اجزاء جیره طیور محسوب می شوند و در صورت بالانس نبودن جیره، مرغ دچار کمبود خواهد شد.

 

مهمترین عامل برای دستیابی به بهترین سطح عملکرد و بهداشت در طیور، استفاده از یک جیره بالانس می باشد. یکی از عمده مشکلات گله های طیور، بالانس نبودن جیره غذایی و در پی آن کمبود مواد معدنی و ویتامین هاست(تهیه مکمل های ویتامینه نوانیک – باری نیک). ویتامین ها و مواد معدنی (تهیه مکمل های معدنی نوانیک – باری نیک). از مهمترین اجزاء جیره طیور محسوب می شوند و در صورت بالانس نبودن جیره، مرغ دچار کمبود خواهد شد.
مواد معدنی کاربردهای متعددی در بدن طیور دارند. برای مثال ، سدیم ، پتاسیم ، منیزیم و کلر به تثبیت pH ،توازن مایعات و انتقال غشایی در بدن کمک می کنند.
1-کلسیم و فسفر عناصر اصلی ساختمان استخوان هستند.کلسیم در جیره طیور در حال رشد ، به شکل گیری استخوان ها کمک می کند .در مرغ تخمگذار ، بخش عمده کلسیم جیره برای ساخت پوسته تخم مرغ استفاده می شود. در صورت کمبود آن،برای تامین کلسیم پوسته ، مرغ از ذخیره استخوانی استفاده می کند که باعث سستی استخوان ها می گردد و در نهایت جهت جلوگیری از این مشکل به زودی تخمگذاری را متوقف می کند. برای تامین کلسیم جیره معمولاً از صدف و یا سنگ های آهکی استفاده می شود (تهیه مکمل های معدنی نوانیک – باری نیک).
از علایم کمبود کلسیم به تعویق رشد، کاهش مصرف خوراک،کاهش تخم گذاری و نازکی پوسته تخم مرغ و خستگی مرغ ها در قفس که نوعی پوکی استخوان است می توان اشاره کرد. در این حالت استخوان ها به قدری نازک می شود که به آسانی شکسته شده و مرغ قادر به تحمل وزن بدن نیست.
کمبود شدید یا غیرقابل استفاده بودن فسفر جیره منجر به کاهش اشتها، ضعف و در صورت استمرار این شرایط پس از ۱۰ تا ۱۲ روز سبب مرگ می شود. اگر کمبود شدید نباشد راشیتیسم و کاهش رشد گله مشاهده می شود(ارائه جیره تخصصی و مشاوره حضوره رایگان نوانیک – باری نیک).
2- منگنز
احتیاج جوجه‌های در حال رشد به منگنز حدود ۵۰ قسمت در میلیون است. عمل اصلی منگنز جلوگیری از پروزیس است که عامل بزرگ شدن مفصل پا شده در نتیجه رباط آشیل از روی استخوان لغزیده و ساق پا به یک طرف می‌چرخد.
منگنز همچنین برای رشد طبیعی، روند تشکیل پوسته تخم‌مرغ وتوانایی جوجه آوری لازم است . چون جیره‌ها معمولاً از نظر این ماده معدنی کمبود دارند، از سولفات دومنگنز و و ترکیبات سنتتیک برای اضافه نمودن آن به جیره استفاده می‌شود.
3-ید
نقش اصلی ید ساختن هورمون تیروکسین ،مهم ترین هورمون غده تیروئید است. میزان مورد نیاز آن در جیره طیور بسیار کم و در حدود 5 قسمت در میلیون است که یک واحد آن از طریق جیره معمول گله تامین می شود و با اضافه کردن 4 قسمت دیگر که معمولاً به صورت نمک یددار به جیره افزوده می‌شود نیاز گله تکمیل می گردد. وقتی جیره از نظر ید فقیر باشد، اندازه غده تیروئید افزایش می یابد که بیماری گواتر نامیده می شود(ارائه جیره تخصصی و مشاوره حضوره رایگان نوانیک – باری نیک).
ید همچنین برای رشد جنین مورد نیاز است و زمانی که میزان ید در تخم‌مرغ کم باشد توانایی جوجه درآوری کم می‌شود.
4-آهن
مقدار آهن مورد نیاز برای تغذیه طیور در حال رشد در حدود ۲۰ تا ۳۰ قسمت در میلیون است.از آنجا که جیره معمول، حاوی مقادیری از آهن است ، گله آثار کمبود آن را کمتر نشان می‌دهد و افزودن آهن اضافه با تایید کارشناس دامپرور صورت میگیرد(تهیه مکمل های معدنی نوانیک – باری نیک).
5-مس
احتیاج طیور در حال رشد به مس حدود ۲ تا ۳ قسمت در میلیون است.مس بجز نقش مهمش در خون سازی، برای تولید رنگ پر نژادهای خالص نیز مورد نیاز است.
از آنجا که گلبول‌های قرمز دارای آهن هستند و در مسیر ساخت هموگلوبین عنصر مس نقش اساسی را بازی میکند، کمبود مس و آهن در جیره باعث می شود گله علایم کم خونی را بروز دهد.
میزان نیاز به آهن و مس جیره باید به طور دقیق محاسبه شود، زیرا مصرف اضافی آنها مسمومیت‌زاست. نیاز به آهن در حدود 5 تا 10 برابر مس است.
6-کبالت
اگر خوراک حاوی مقدار کم کبالت باشد طیور به خوبی نمی‌توانند از ویتامین B12 استفاده نمایند. از آنجا که وجود ویتامین B12 در جذب روده ای بسیا رمهم است ، افزودن کبالت به جیره گله ضروری است.
7-سدیم، کلر و پتاسیم
این سه ماده معدنی در تعادل اسید و باز بدن نقش دارند. برای رفع نیاز سدیم و کلر طیور به مواد غذایی طبیعی جیره نمک اضافه می‌کنند. مقدار نمکی که به جیره‌ها اضافه می‌شود به‌ندرت بیش از 25/0تا 35/0 درصد خواهد بود.
مقادیر زیاد نمک تاثیر ملین دارند.افزودن نمک به میزان بیش از 8درصد سبب مرگ می‌گردد. پتاسیم برای طیور ضروری است اما معمولاً میزان آن در مواد غذایی اولیه کافی بوده و به صورت مکمل به جیره‌ها اضافه نمی‌شود. (تهیه مکمل های معدنی نوانیک – باری نیک).
8-منیزیم و گوگرد
نیاز طیور در حال رشد به منیزیم حدود ۴ درصد است. با توجه به میزان منیزم در جیره اولیه گله به طور معمول نیازی به اضافه نمودن آن به جیره نیست(ارائه جیره تخصصی و مشاوره حضوره رایگان نوانیک – باری نیک).
گوگرد در تشکیل برخی آنزیم ها‌ و هورمون‌ ها شرکت دارد. از آنجا که گوگرد غیرآلی برای طیور قابل استفاده نیست و باید به حالت آلی مصرف شود و گوگرد بخشی از ساختمان دو اسید آمینه مهم سیستین و متیونین است ، بنابراین به صورت اسیدهای آلی متیونین و سیستین به جیره اضافه می شود که به طور معمول در پروتئین مواد غذایی موجود است.
9- روی و سلیکون
جوجه‌ها برای رشد به این دو ماده نیاز دارند .در کمبود روی جوجه پرهای کم پشتی تولید میکند رشد استخوان ها ضعیف صورت میگیرد. هر دوی این دو عنصر در جیره اولیه گله وجود دارد از این‌رو در شرایط معمول کمبود آنها دیده نمی‌شود.

 

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای محفوظ می باشد |